Lato oczami twojego psa – czyli czego mu potrzeba w upalne dni

Letnie dni są męczące dla wielu osób. Ale pomyślmy jak muszą czuć się psy w swojej grubej sierści w dni kiedy temperatura sięga prawie trzysiestu stopni celsjusza. Na pewno nie jest im zbyt przyjemnie. Jak możemy o nie zadbać w tych nieprzyjemnych chwilach ? Jest kilka sposób, które z pewnością ulżą twojemu pupilowi, gdy doskwiera mu upał.

Trochę wody dla ochłody

Psy są zbudowane zupełnie inaczej niż ludzie. Chłodzenie w ich organizmie zachodzi tylko w dwóch miejscach : przez pysk i przez łapy. W odróżnieniu od człowieka, którego ciało chłodzi się równomiernie na całej powierzchni, psy mają ten zakres bardzo ograniczony. Może jeśli teraz się zastanowisz, to będziesz mógł sam stwierdzić, że twój pupil w czasie upałów znacznie więcej pije i chętnie chłodzi łapy w orzeźwiającej, zimnej wodzie. Dobrym pomysłem dla ożeźwienia psa w lato jest zainwestowanie w mały basenik, który będziesz mógł postawić w ogrodzie. Twój psiak z pewnością szybko nauczy się, że w takim basenie może się łatwo schłodzić i zrelaksować. Jeśli nie masz ogrodu gdzie mógłbyś postawić taką atrakcję, to pomyśl o zabraniu twojego psa nad strumyk lub jezioro. Tam też z chęcią wskoczy do wody, a może nawet razem popływacie i pobawicie się w orzeźwiających pluskach.

Miska pełna wody

W czasie upałów pamiętaj, że psy szczególnie dużo piją. Tak jak już wspomnieliśmy wyżej, w ten sposób mogą schłodzić organizm, a także uzupełnić wszystkie niezbędne płyny. Pamiętaj, aby miska twojego psa była peła wody przez cały dzień. Również wymieniaj wodę jeśli się zanieczyści, aby piesek zawsze z chęcią ją pił.

Odpoczynek w cieniu

Gdy na niebie nie ma ani jednej chmurki, czworonogi szukają cienia, w którym będą mogły odpocząć. Szczególnie chętnie kładą się na chłodnych płytkach, które pozwalają się oziębić. Pamiętaj, żeby zapewnić psu w jego otoczeniu co najmniej kilka miejsc zacienionych, w których będzie mógł odpocząć.

Wypadająca sierść

W ciągu całego roku psy dwa razy zrzucają sierść. Jednym z nim jest czas wiosenno-letni gdy gruby włos jest zastępowany przez znacznie cieńszy. W ten sposób pies nie musi znosić upałów w wyjątkowo grubej sierści przeznaczonej na mroźne zimy. Lnienie jest jednak nieprzyjemnie dla psa. Skóra często wtedy swędzi, dlatego aby ulżyć pupilowi należy stosować szczotki dla psa. Wyczesując pupila pozbędziemy się nadmiaru sierści zapewniając jednocześnie przyjemny masaż.

Podróżowanie latem

Jadąc na wakacje wiele osób zabiera ze sobą ukochanego czworonoga. Jednak jazda samochodem nie dla wszystkich jest równie łatwa i przyjemna. Szczególnie latem, gdy temperatury sięgają 30 – 40 stopni zatroszczmy się o swojego pupila. Aby ulżyć psiakowi możemy skierować na niego podmuch zimnego powietrza z klimatyzacji. W ten sposób unikniemy przegrzania psa i umilimy mu podróż. Pamiętaj aby pod żadnym pozorem nie zostawiać zwierzaka samego zamkniętego w samochodzie kiedy ty wychodzisz na przykład na zakupy lub załatwić sprawę w banku. Auto w upalne dni potrafi bardzo szybko się nagrzać, a temperatura w środku może sięgać nawet 60 stopni. Pomyśl o swoim pupilu zanim zrobisz coś co mu zaszkodzi.

line